Even blind people play baseball in Cuba. They have bells on their balls, they will clap for each other when they run to the finish line | iRADIO

Jedním z nejpopulárnějších sportů na Kubě je baseball. „Ostrov svobody“ propadl hře s pálkou a metami už před 150 lety a někdy ho hrála většina Kubánců. Při lehké úpravě pravidel a vybavení si mohou odpálit i ti, co nevidí. Kubánští slepci dokonce věří, že se baseball pro nevidomé už za tři roky dostane do programu paralympijských her.
Havana/Kuba

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru


Sdílet na LinkedIn


TisknoutKopírovat url adresu
Zkrácená adresa

Zavřít
Na hřiště přijdou ještě s bílými holemi, ty ale při hře vymění za baseballové pálky. Z dálky pak může skupinka hrající na jednom z hřišť v Havaně vypadat jako obyčejní hráči s brýlemi. Tito jsou ale slepí.

Pravidla i vybavení doznaly určitých úprav. Na hřišti není nadhazovač. Pálkař si míček hodí a odpálí sám, pak se vydá na metu, kam ho naviguje tleskání asistentů. Hráči v poli se mezitím snaží chytit míček po sluchu. Do navrtaného míčku je totiž umístěna rolnička. Když se zastaví a přestane znít, opět pomůže rada od asistenta.

https://www.youtube.com/watch?v=7EAmM_BkbUM

“I would recommend it to any blind person whose body allows it. Baseball helps me mentally and physically. It helps us when we are alone. This is where we meet, talk, relax and above all play sports, ” said one of the players, Yubis Zapata, to the Ruters agency.

Today, the 41-year-old teacher is an active player himself, but had to give up baseball when he lost his sight in an explosion while serving in the army. He was helped by coaches from Italy, who proved that it was not necessary to see baseball.

Baseball for the blind originated in the 1970s in the Apennine peninsula, and spread to Cuba in the early years of the new millennium. Its players say it’s more like the American alternative – beep baseball.

“Sport helps me as part of rehabilitation. I better orient myself in space and stimulate the sound receptors, which then help me in everyday life,” praises Eddy Duvergel, one more players.

In addition to Cuba, baseball for the blind is also played in various European countries and in Panama, and the players hope that it will enter the Tokyo Paralympics program in 2020.

Yaineris Veg played the field, he missed one of the batters. | Photo: Reuters

Vojtěch Man

Share on Facebook
Share on Twitter


Share on LinkedIn


PrintCopy the url address
Abbreviated address

close
Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *